Stres Testi Neden Yapılır?
24 Temmuz 2024

Stres Testi Neden Yapılır?

Stres Testi

Stres testi, yapılan fiziksel bir aktivite sırasında kalbin nasıl çalıştığını ve hangi durumda olduğunu belirlemeye yarayan bir testtir. Bu test, egzersiz testi ismiyle de bilinir. Egzersiz sırasında kalp, normalden daha fazla kan pompalamaya başladığı için, stres testi sayesinde kalbin durumu ve olası kalp sorunları daha kolay tespit edilebilir. Stres testi sırasında kişinin koşu bandında yürümesi ya da sabit bisiklette pedal çevirmesi sağlanarak kalp ritmi, nefes alışverişi ve kan basıncı takip edilerek değerlendirme yapılır. Eğer kişide düzensiz kalp ritmi ya da koroner arter hastalığı şüphesi varsa, doktorun önerisiyle stres testi yapılabilir. Bu test, aynı zamanda daha önceden kalp hastalığı bulunan hastaların kontrolünde de kullanılabilir.


Stres testinin yapılması için bazı etkenlerin bulunması gerekir. Bu testle rahatsızlıkların teşhisi daha kolay yapılır.

Koroner Arter Hastalığı Teşhisi İçin: Kalbe kan, besin ve oksijen sağlayan temel damarlar koroner arterlerdir. Koroner arter hastalığı, bu damarlarda biriken plaklarla damarların zarar görmesi nedeniyle oluşur. Hastalarda zorlanma sırasında nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi belirtiler oluyorsa, bunun koroner arterlerle bağlantısı stres testi sayesinde tespit edilebilir.

Aritmi (Kalp Ritmi Sorunları) Teşhisi İçin: Kalp ritminde bunu düzenleyen elektrik sinyallerinin uygun olmaması halinde, kalp normalden hızlı ya da yavaş atabilir. Bu şekilde göğüste çarpıntı olması, kalp atışlarının anormal olması halinde aritmi teşhisi için stres testi yapılması öngörülebilir.

Kalp Rahatsızlıklarının Tedavisi İçin: Hastalarda önceden teşhisi yapılmış herhangi bir kalp hastalığı bulunuyorsa, stres testi kalbin durumunu belirlemeye yardımcı olur. Bu, hastaya uygulanan tedavinin doğru planlanmasına destek olur. Özellikle hasta için gerekebilecek kalp nakli gibi ileri tedavi yöntemleri stres testi sayesinde belirlenebilir.

Stres Testi Riskli midir?

Stres testi normalde güvenilir bir testtir. Komplikasyonları oldukça azdır. Buna rağmen stres testinin de bazı riskleri bulunmaktadır. Bunlar:
  • Kalp Ritminin Anormal Olması: Stres testi nedeniyle oluşan aritmi sorunu, yapılan egzersizin ardından düzelir.
  • Kan Basıncının Düşmesi: Testin uygulandığı kişilerde baş dönmesi, cilt solgunluğu gibi etkiler görülebilir. Bunlar da egzersizin bitişiyle düzelir.
  • Kalp Krizi: Çok nadir olarak stres testi yapılan kişiler kalp krizi geçirebilir.

Stres Testi Hazırlığı

Testin uygulanmasından en az 2 saat önceden kişilerin yemek yemeyi ve içmeyi kesmesi gerekir. Sigara kullanılıyorsa, sigara içmemelidir. Kullanılan ilaçlar doktora bildirilmeli ve doktorun önerisi doğrultusunda ilaç kullanımı olmalıdır. Stres testi yapılacak kişinin solunum sorunları için nefes açıcı kullanımı varsa, bu kişinin bunu yanında götürmesi gerekir. Üzerine rahat giysiler giymeli ve ayakkabılar yürüyüş için uygun olmalıdır.

Stres Testi Sırasında Yaşananlar

Kişinin teste başlamadan önce tıbbi özgeçmişi ve yaptığı egzersizler doktor tarafından sorgulanır. Bu, testte kişiye uygun egzersiz miktarının tespitine yardımcı olur. Daha sonra kişinin bacaklarına ve kollarına elektrotlar yerleştirilir. Bunlar kablolarla EKG (elektrokardiyogram) cihazına bağlanır. Cihaz, kişinin kalp atışlarını koordine eden elektrik sinyallerinin kaydını yapar. Kişinin kollarına da kan basıncını kontrol için bir kelepçe konur. Bunun ardından kişi koşu bandı üzerinde ya da sabit bisiklette egzersize başlar. Stres testi ilerledikçe egzersizin hızı artar. Bu arada kişi dengesini sağlamak için tutunur. Koşu bandı kullanılıyorsa eğimi artar, sabit bisikletin pedalı ağırlaştırılır. Ayrıca kişinin verdiği nefesteki gaz oranını ölçmek için tüp içine nefes alması ve vermesi gerekir.

Stres testi süresi, kişinin fiziksel durumuna ve belirtilerine göre değişir. Testte hedef, kişinin 8-12 dakika kadar yoğun çalışarak, kalbin fonksiyonlarının izlenmesidir. Yeterince bilgi elde edinceye kadar test devam eder. Kişide oluşan bazı belirtiler takip edilir. Bu belirtiler testin sona ermesine neden olur. Bunlar:
  • Ağır nefes darlığı oluşması
  • Çeşitli şiddette göğüs ağrısı olması
  • Anormal kalp ritmi
  • Anormal kan basıncı
  • Baş dönmesi olması
Bu tür belirtilerde stres testi sona erer. Aynı zamanda kişinin kendini rahatsız hissetmesi de testin sona erdirilmesine neden olur. Kişi istediği zaman testi bırakabilir. Stres testi sonuçları normal olursa, hasta biraz dinlenerek evine gidebilir. Herhangi bir anormallik belirlenirse, daha ileri testler yapılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İş Stresi Nedenleri?

İş Stresi Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Stres Testi Neden Yapılır?

Stres Testi Neden Yapılır?

Stres Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Stres Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Stres Zayıflatır mı?

Stres Zayıflatır mı?

Oksidatif Stresin Zararları

Oksidatif Stresin Zararları

Strese İyi Gelen Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Strese İyi Gelen Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Stres Altında Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Stres Altında Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Güncel

Stres Kontrolü İçin Neler Yapılabilir?

Stres Kontrolü İçin Neler Yapılabilir?

Güncel

Stres Ölçeği Örneği

Stres Ölçeği Örneği

İş Yerinde Stresten Kurtulmanın Yolları

İş Yerinde Stresten Kurtulmanın Yolları

Stres Mide Bulantısı Yapar mı?

Stres Mide Bulantısı Yapar mı?

Stresi Yenmek Stresi Yenme Yöntemleri

Stresi Yenmek Stresi Yenme Yöntemleri

Aşırı Stres Hayatı Nasıl Etkiler?

Aşırı Stres Hayatı Nasıl Etkiler?

Sıkıntı Stres Duası Okunuşu ve Anlamı

Sıkıntı Stres Duası Okunuşu ve Anlamı

Stres Mekanizması Nedir?

Stres Mekanizması Nedir?